Crna bazga i njezin imunomodulatorni učinak
Imunomodulatorni učinak Crne bazge (Sambucus nigra L.) u dodacima prehrani
Približavanjem hladnijih mjeseca u godini briga za zdravlje i optimalno funkcioniranje našeg imunološkog sustava postaju jedna od ključnih tema u svakodnevnom životu. Iako je naš imunološki sustav najzaposleniji upravo u zimsko doba, on vjerno obavlja svoju funkciju tijekom cijele godine. Svakodnevno štiti organizam od najrazličitijih prijetnji našem zdravlju.
Premda imunitet najčešće poistovjećujemo sa zdravljem, pojam imuniteta znatno je složeniji od toga. Njegovo optimalno funkcioniranje predstavlja okosnicu zdravlja te ga je stoga bitno pravilno upotpuniti dodacima prehrani.
Upravo su se dodaci prehrani bazirani na različitim biljnim ekstraktima pokazali kao potentni saveznici našem organizmu u borbi s bakterijama, virusima i drugim potencijalno štetnim tvarima.
Crna bazga
- Dobro poznati stanovnik naših vrtova, okućnica i parkova, listopadni je – do 10 m visoki grm.
- Ima sitne mirisne cvjetove združe u velike plosnate ili lagano ispupčene štitaste cvatove te sjajne crne plodove promjera 4-6 mm.
U fitoterapiji se koriste cvjetovi bogati flavonoidima, derivatima kavene kiseline i triterpenima. Destilacijom cvjetova dobiva se esencijalno ulje konzistencije maslaca koje sadrži velike količine masnih kiselina.
Plodovi sadrže antocijane kao što je sambucin, cijanogenetske tvari i bogati su vitaminom B2 i folnom kiselinom. Većina europskih naroda koristi infuz cvjetova bazge kao blagi diuretik, sudorifik (pojačava lučenje znoja) i blagi laksativ.
Protuupalni učinak crne bazge pokazao se kao ključan faktor u borbi sa sezonskim prehladama i dišnim infekcijama.
Kašalj, nazalna kongestija, curenje iz nosa te bolno grlo uz ostale respiratorne simptome predstavljaju najčešće znakove infekcije gornjih dišnih puteva. Uzrokovani sezonskim virusima kao što je obična prehlada (rhinovirus) ili virusom gripe, uobičajeno je da zdrava odrasla osoba dva puta godišnje preboli prehladu. Kod djece taj je prosjek daleko veći pa se može javiti 6 do 12 puta godišnje.
Bolest se najčešće liječi simptomatski, upotrebom OTC lijekova. U današnje vrijeme, ipak, ljudi sve više pribjegavaju dodacima prehrani kao pristupačnoj, ali i efektivnoj terapiji te prevenciji simptoma upale gornjih dišnih puteva.
Plod crne bazge
Plod bazge se tradicionalno koristi u rješavanju simptoma prehlade i gripe, no njezin učinak je ispitan i nizom znanstvenih studija provedenih u novije vrijeme.
Velike studije provedene u Americi dokazale su da bazga dvostruko smanjuje trajanje i intenzitet simptoma uzrokovanih s oba virusa te se pokazala učinkovitija u tretmanu simptoma virusa gripe nego obične prehlade.
Kako bi objasnili ovakav zavidan učinak vraćamo se našem imunološkom sustavu te njegovim najvažnijim saveznicima: citokinima. Te male molekule igraju ključnu ulogu kao glasnici ili posrednici između različitih stanica imunosnog sustava. Mogu izmijeniti odgovor našeg organizma na vanjske čimbenike, pojačavajući ga ili smanjujući.
Dokazano je da plod crne bazge pojačava izlučivanje različitih pro-upalnih citonika (interleukina i interferona) koji aktiviraju imunološki sustav te olakšavaju našem organizmu borbu s patogenima.
Povećane koncentracije protutijela u serumu te povećana aktivacija stanica imunološkog sustava, uz smanjenju mogućnost replikacije i adherencije virusa influenze, nedvojbeno dokazuju korist suplementacije plodom crne bazge i njegov imunomodulatorni učinak.
Prema nekim studijama antocijani kao ključne molekule odgovorne za djelovanje u plodu crne bazge imaju protuupalni učinak usporediv čak s acetil-salicilnom kiselinom. Radi toga se upotreba crne bazge u dodacima prehrani čini potpuno opravdanom kao ajduvantna terapija u smanjenju trajanja i intenziteta simptoma prehlade i gripe.
Važno je napomenuti da se plodovi crne bazge nikad ne bi smjeli unositi u organizam neobrađeni
Plod sadrži cijanogene glikozide koji se u gastrointestinalnom traktu raspadaju na cijanovodik. Iako unos manjih doza neće uzrokovati hospitalizaciju, mogao bi uzrokovati mučninu, povraćanje, proljev i ostale gastrointestinalne simptome.
Tradicionalno se od osušenih cvjetova bazge priprema infuz (5 g na 250 ml vode) te se procijeđen konzumira 30 minuta prije jela nekoliko puta na dan.
Od dodataka prehrani najčešće se u slobodnoj prodaji nalaze sirupi koji sadrže ekstrakte plodova ili cvjetova crne bazge u različitim omjerima standardiziranih na polifenole ili antocijane. Mogu se naći i u obliku kapsula.
Doziranje znatno varira, za različite vrste ekstrakata i oblike pripravaka preporučuju se i različite doze. Standardizirani ekstrakti uzimaju se prema preporuci proizvođača.
Suplementacija standardiziranim ekstratima crne bazge pokazala se izuzetno učinkovitom u smanjenju trajanja i inteziteta simptoma infekcije gornjih dišnih puteva. Upravo zbog njenog imunomodulatornog efekta čini je snažnim saveznikom našeg organizma u borbi protiv patogena. Također predstavlja dobru i sigurnu alternativu receptnim, ali i bezreceptnim lijekovima u terapiji lakših respiratornih infekcija.