Ljeto i upala uha
Upala uha – zašto se češće javlja ljeti?
Ljeto je u punom jeku, spremate se na more, veselite se odmoru, ali i već tradicionalno brinete tko će iz obitelji na ovom ljetovanju dobiti upalu uha. Naziva se još i „plivačko uho“, a radi se upali koja obuhvaća vanjski zvukovod.
Kada je uho duže vrijeme izloženo vodi, gubi svoju zaštitu – cerumen.
Cerumen predstavlja voskastu masu rožnatih stanica povezanih sa sekretima žlijezda. Njegova osnovna uloga je čišćenje zvukovoda, ali i zadržavanje vode i nečistoća izvan uha.
Dužim i čestim izlaganjem vodi, cerumen bubri/otapa se, a zvukovod ostaje nezaštićen i podložan infekcijama. Većina slučajeva upale uha predstavljaju bakterijsku infekciju i to bakterijama E. Coli, Proteus vulgaris, Streptococcus Auresu.
Kako znamo da se radi o upali uha?
Najčešći simptomi upale uha su jaka bol, svrbež, pritisak i oslabljeni sluh te ponekad povećanje limfnih čvorova u području vrata. Zvukovod polagano postaje sve crveniji, a ponekad se javlja i gnojni iscjedak iz uha.
Upala uha i kako si pomoći?
Ovisno o tome radi li se o početnom stanju upale ili o već uznapredovaloj fazi, ovisi i način liječenja.
Ako pacijent osjeća samo pritisak u uhu i svrbež, poželjno je nakon kupanja osušiti ušku i nakapati kapi na bazi glicerola ili parafina koje će vezati višak vode iz zvukovoda. Isto tako postoje kapi koje sadrže lokalni anestetik u slučaju da se osjeća nelagoda ili lagana bol.
U slučaju jake boli, izraženog crvenila i iscjetka poželjno je javiti se liječniku koji će propisati adekvatne kapi i/ili mast s antibiotikom i kortikosteroidom koje će onda eliminirati bakteriju i smanjiti upalni proces.
Kako spriječiti upalu uha?
Idealno rješenje je ne izlagati dulje vrijeme zvukovod vodi. To je moguće postići nošenjem kapa za kupanje ili u čepića za uši.
Oprez je potreban kod čepića za uši da ne bi oštetili zvukovod, a osobit oprez potreban je kod djece.
Poželjno je kupati se, ne tuširati, dobro osušiti uho i po potrebi nakapati kapi koje će ukloniti višak vode.
Za sva dodatna pitanja, slobodno nam se obratite u ljekarni, tu smo za Vas.
Pročitajte još i:
Miliaria – kožni osip od sunca kod djece