Ožiljci

Ožiljci – znak prirodne sposobnosti obnavljanja

Ožiljci često utječu na prvi dojam koji stječemo o vanjskom izgledu osobe pri prvom susretu. Izraženi ožiljci, pogotovo na licu, vratu i rukama, mogu utjecati na emocionalno zdravlje osobe. Stoga je važno ranije započeti tretiranje ožiljaka kako bi se ostvarile minimalna vidljivost ožiljka i pozitivna slika tijela.

Ožiljci nastaju kao posljedica oštećenja kože, najčešće zbog ozljede ili upalnog procesa. Iako ih smatramo neestetskom pojavom, stvaranje ožiljka na mjestu rane zapravo je znak da naša prirodna sposobnost obnavljanja funkcionira. To dokazuje i činjenica da su mlađe osobe zdravije kože sklonije razvoju većih, izraženijih ožiljaka, nego osobe starije dobi.

Podignuti ili hipertrofični ožiljak

Nastaje nedugo nakon zarastanja rane, a uzrokuje ga prekomjerna proizvodnja vlakana vezivnog tkiva. Hipertrofični ožiljci su česti kad se rana ne imobilizira ili zaštiti, odnosno kad se inficira.

Udubljeni ili atrofični ožiljak

Nastaje kad ožiljno tkivo prekriva ranu, ali se ne proizvede dovoljno tkiva da se dostatno prekrije oštećeno područje. Ti su udubljeni ožiljci posebno česti nakon akni ili vodenih kozica.

Keloidi

Estetski najproblematičnija vrsta ožiljka, koju žene najčešće žele ukloniti, su pretjerano izrasli ožiljci, poznatiji kao keloidi. Oni nastaju nakon dužeg vremena od zarastanja rane, zbog vezivnih vlakana koja nastavljaju rasti i preko rane, šireći se na zdravu kožu. Ponaša se kao tumor jer nema kontrolu odumiranja i rasta stanica. Kod keloida se stanice, umjesto da odumiru, nekontrolirano i pojačano množe.

Za razumijevanje nastanka ožiljaka i keloida važno je poznavanje faza cijeljenja rane. To su: hemostaza, upalna faza, proliferacija, maturacija i remodeliranje te kontrakcija rane.

Metaboličke aberacije koje dovode do stvaranja keloida događaju se u kasnim fazama cijeljenja rane kada izostane sazrijevanje kolagena. Tipovi kolagena I i II najzastupljeniji su kod zarastanja rana. Različiti dijelovi istog tijela zacjeljuju različito i specifična područja tijela proizvode gore ožiljke nego druga.

Što je koža tanja i manje elastična, uglavnom je finiji ožiljak. Stoga su ožiljci na kapcima gotovo nevidljivi i ta regija nikada ne razvija hipertrofične ožiljke ili keloide. Srećom, lice i vrat uglavnom tvore dobre ožiljke. Najčešća područja kože na kojima nastaju keloidi su ramena, prednja sredina kože prsnog koša, vrat i gornji dio leđa.

Ožiljno tkivo

Ožiljno tkivo razlikuje se od zdrave i nedirnute kože. Sadrži manje folikula dlake, sebuma i žlijezda znojnica. Osim toga često ne sadrži pigment koji koži daje prirodnu boju pa se bolje ističe. Ožiljci mogu zatezati jer su manje elastični.

Svježi ožiljak je crvene boje zbog nastajanja finih krvnih žila. Kasnije ostaje ožiljno tkivo svijetle boje.

Čimbenici koji određuju vidljivost ožiljka su veličina ozljede, primijenjena terapija i puštanje rane da nesmetano zacjeljuje.

Tretiranje ožiljaka

Tretiranje ožiljka treba započeti što je prije moguće jer se na taj način stvaraju najpovoljniji uvjeti za uredno zacjeljivanje i minimalnu vidljivost ožiljka. Liječenje ovisi o tipu i izgledu ožiljka.

Silikonski gel ili silikonski flasteri

Mogu se kupiti u ljekarnama te jednostavno ublažavaju i izbljeđuju ožiljke. Za optimalne rezultate važno ih je upotrebljavati redovito, a najučinkovitiji su ako ih se počne upotrebljavati odmah nakon nastanka ožiljka. Sprječavaju prekomjerno nastajanje ožiljaka, smanjuju crvenilo te povećavaju elastičnost i mekoću kože.

Alfa hidroksilne kiseline (AHA)

Poznatije pod nazivom voćne kiseline. Uklanjanju odumrle stanice, stimuliraju njihovu regeneraciju, vlaže, uklanjaju površinske bore te izbljeđuju pigmentacijske mrlje i ožiljke od akni. O jačini alfa hidroksilne kiseline potrebno je posavjetovati se s dermatologom.

Lokalni pripravci koji sadržavaju kolagen također ublažavaju ožiljak. Potiču proizvodnju proteinskih vlakana i stimuliraju rast novih stanica kože.

Plastična kirurgija jedan je od najučinkovitijih i najbržih načina nestanka ožiljaka. Tako se u velikoj mjeri može poboljšati ili ublažiti izgled ožiljka uklanjajući ga i zamjenjujući zdravom kožom. Laserski tretman dobra je alternativa plastičnoj kirurgiji.

Kod hipertrofičnih ožiljaka i keloida mogu se primijeniti injekcije kortizona čime se mogu smanjiti i poravnati. Kod udubljenih ožiljaka uzrokovanih aknama koriste se injekcija kolagena i hijaluronske kiseline. Učinak nije trajan pa se mora ponavljati. Iste ožiljke najpogodnije je tretirati dermoabrazijom kojom se uklanja površinski sloj kože dopuštajući da na površinu dođe zdrava koža.

Za tretiranje površinskih ožiljaka može se još upotrijebiti kemijski piling koji uklanja gornji sloj kože.

Od prirodnih preparata u smanjenju vidljivosti ožiljka i boljoj obnovi kože mogu se koristiti limun, aloe vera, ulje piška, med i vitamin E.

Pročitajte još i:

Zdravo mršavljenje

Kolagen u funkciji zdravlja i ljepote

Celulit – više od estetskog problema

Pravilno disanje

Proljetno čišćenje organizma

Odgovori