Rotavirus
Rotavirus je ime dobio je prema latinskom nazivu kotač, jer pod mikroskopom izgleda poput njega. Glavni je uzročnik proljeva u djece (uzrokuje 50% hospitalizacija djece s proljevima) do 5 godina. Uzrokuje virusnu infekciju tankog crijeva, odnosno teške gastroenteritise u dojenčadi i male djece. Rotavirusni proljevi češće se javljaju u hladnijim mjesecima i to epidemijski u dječjim kolektivima. Teži oblici bolesti pogađaju djecu do treće godine starosti, dok kod starije djece i odraslih obično ima blaži oblik.
Prenosi se fekalno-oralnim putem (kontaktom sa stolicom i povraćenim sadržajem), ali prisutan je i u sekretu dišnog sustava i drugim tjelesnim tekućinama. S obzirom na to da je stabilan u okolini, može se prenijeti putem hrane, vode, kontaminiranih ruku i predmeta. Razdoblje inkubacije, tj. vrijeme od zaraze do prvih simptoma iznosi oko dva dana.
SIMPTOMI
Bolest obično počinje naglo, jakim povraćanjem, povišenom temperaturom i učestalim vodenastim stolicama. U tipičnim slučajevima praćena je srednje teškom i teškom dehidracijom. Dehidracija brže nastupa kod dojenčadi i male djece, visokih vanjskih temperatura, osobito ako je i povišena tjelesna temperatura te ako dijete povraća. Dijete je blijedo, klonulo, nezainteresirano za okolinu, ima nadut trbuh uz čujna pretakanja. Bolest traje od 3 do 8 dana. Kako postoji više tipova rotavirusa, dijete može oboljeti nekoliko puta, a ponovna infekcija rotavirusom obično ima blaže simptome.
Dijagnozu postavlja liječnik, najčešće na temelju simptoma i pregleda. Dijagnoza se može potvrditi i laboratorijski otkrivanjem virusnih antigena u stolici.
ALARMANTNI SIMPTOMI
Iako većina infekcija spontano prolazi, ponekad je važno potražiti savjet liječnika:
- ako proljev traje:
- >1 dan (dijete mlađe od godinu dana);
- >2 dana (starije osobe i djeca mlađa od 3 g.);
- >3 dana kod starije djece i odraslih zdravih osoba
- dijete mlađe od 4 tjedna s više od 3 proljevaste obilne stolice na dan
- dijete s više od 8 stolica u zadnjih 8 sati
- krv ili gnoj u stolici
- ako nastupi pogoršanje simptoma u roku 48h.
Dijete može imati i do 20 proljevastih stolica dnevno što dovodi do dehidracije. U težim slučajevima ona dovodi do šoka, zatajenja bubrega, kome pa čak i smrti. Dehidrirano dijete potrebno je liječiti u bolnici kako bi se spriječile najgore posljedice. Simptomi dehidracije koji zahtijevaju odlazak liječniku bez odgađanja, osobito kad se radi o malom djetetu:
- slabo izlučivanje mokraće (ne mokri više od 8 sati)
- vrlo suha usta
- upale oči
- plakanje bez suza
- temperatura iznad 40°C, temperatura iznad 38°C kod djeteta mlađeg od 12 tjedana
- udubljena fontanela (meka točka na glavi novorođenčeta i dojenčeta)
- slabost, vrtoglavica, smetenost
- krv u stolici.
LIJEČENJE
Specifične terapije nema, pa je liječenje simptomatsko. Osnovni cilj je nadoknada izgubljene tekućine i sprječavanje dehidracije. Najčešće je dovoljno oralno uzimanje tekućine i otopine elektrolita (ORS – oralne rehidracijske soli). ORS treba dati što ranije, unutar 3-4 sata 50-100 ml/kg, ovisno o stupnju dehidracije. Za djecu koja imaju manje od 10 kg još 60-120 ml nakon svake proljevaste stolice ili povraćanja. Dojenčadi na prsima i onoj koja se hrane na bočicu, ORS se daje između podoja ili obroka. Ako dođe do povraćanja, nakratko se prekida davanje tekućine (10 min), pa zatim nastavlja, ali sporijim tempom.
Najviše 4 sata od započete oralne rehidracijske terapije treba krenuti s prehranom prilagođenom dobi djeteta. Dojenje ne treba prekidati jer je majčino mlijeko bogato protutijelima i može samo ubrzati oporavak. Djeca koja su na adaptiranom mlijeku također se mogu hraniti uobičajenom formulom. Izbjegavati treba samo jako masnu, slatku i začinjenu hranu.
Treba izbjegavati antibiotike jer ne djeluju na viruse, a lijekovi protiv proljeva mogu produljiti infekciju. Primjena probiotika, osobito LGG pomaže skraćivanju trajanja proljeva ako se koriste u dovoljnoj dozi i ako se primijene na početku liječenja proljeva. Budući da je na tržištu velika ponuda preparata koji mogu pomoći, obratite se ljekarniku i odaberite najbolju terapiju za vaše dijete.
PREVENCIJA
Kako bi se spriječilo širenje virusa, potrebno je pridržavati se osnovnih higijenskih mjera, prati ruke nakon korištenja toaleta i prije rukovanja hranom. Sirovo voće i povrće treba dobro oprati prije jela. Bolesne osobe često povraćaju, a kako je povraćeni sadržaj također zarazan, treba ga dezinficirati. Rublje koje je bilo u kontaktu s povraćenim sadržajem ili stolicom oboljelog odmah treba oprati na visokoj temperaturi. Nakon mijenjanja pelena treba temeljito oprati ruke sapunom i toplom vodom, a mjesto mijenjanja pelena dezinficirati.
CIJEPLJENJE
Za sprječavanje rotavirusnih infekcija proizvedeno je i cjepivo. Visoko je učinkovito ako se primijeni do 6. mjeseca. Ono nije u kalendaru obaveznog cijepljenja u Republici Hrvatskoj, ali se preporučuje određenim rizičnim skupinama djece. Odluku o cijepljenju donesite u razgovoru s pedijatrom.
Pročitajte još: