Ektoin i azelastin

S dolaskom proljeća priroda se budi, biljke cvjetaju, livada je puna tratinčica i maslačaka, dani postaju dulji, sve je više sunčanih sati i puno više boravimo na otvorenom. Nekima će tako proljeće donijeti radost i opuštenost, no onima koji pate od alergijskog rinitsa, dolazak proljeća može zadati brojne probleme. Otečenost i crvenilo očiju, začepljen nos, kihanje bezbroj puta zaredom, svrbež i curenje iz nosa simptomi su koji mnogima otežavaju svakodnevno funkcioniranje. Zbog toga su takve osobe često umorne i iscrpljene, najrađe bi prespavale ovaj period godine. Srećom, postoji pomoć i olakšanje za sve ove simptome.

Prvo što se može napraviti da bi se znatno ublažili simptomi alergije je kontrola okoliša u kojem se boravi. To podrazumijeva izbjegavanje ili eliminiranje tvari koje uzrokuju alergijsku reakciju-alergena. Najčešći inhalacijski alergeni su: pelud stabala, epitel životinja, spore plijesni, kućne i skladišne grinje, te različite zrakom nošene čestice. Peludni kalendar predstavlja grafički prikaz peludnog spektra u zraku istraživanog područja tijekom promatranog vremena, a najčešće se izrađuje za razdoblje od godine dana. Osnovna svrha peludnog kalendara je informiranje i prognoziranje o pojavi pojedinih sezonskih inhalacijskih alergena te prikazuje početak, trajanje i kraj polinacije pojedine biljne vrste. Koncentracija peludi veća je ujutro, za sunčanih i vjetrovitih dana. U tim uvjetima, suha i lagana pelud može biti raznesena vjetrom na veliku udaljenost. Obrnuto, na početku i na kraju sezone cvjetanja te za vlažna i kišovita vremena koncentracija peludi u zraku znatno je niža. Nakon povratka u zatvoreni prostor, nosnu sluznicu potrebno je isprati da bi se odstranili nakupljeni alergeni. S obzirom da se zrnca peludi hvataju za kosu, kožu i odjeću, nakon boravka na zraku, potrebno se otuširati i promijeniti odjeću da bi se što prije smanjila izloženost alergenima. Ispiranje nosne sluznice trebalo bi kod alergičara biti dio svakodnevne higijene, a prednost se daje tlačnom ispiranju posebnim sustavima, s obogaćenom morskom soli. Izloženost će se smanjiti i prozračivanjem prostora u kojem se boravi, najbolje navečer kada su koncentracije peluda u zraku najniže.

Pacijenti često u ljekarnama traže fiziološku otopinu za vlaženje sluznice i održavanje higijene nosa. Pod pojmom fiziološke otopine podrazumijevamo izotoničnu 0,9%-tnu otopinu natrijevog klorida. Fiziološka otopina nema dekongestivno djelovanje nego pomaže pri održavanju higijene nosa i čišćenju nosa od stranih čestica. Nema štetnog djelovanja, a pogodna je i za malu djecu te se može koristiti dulji vremenski period. Morska voda je mineralna voda bogata mineralima i organskim tvarima, a sastoji se od 96,5% čiste vode i 3,5% drugih tvari (organske tvari, otopljeni plinovi, ugljikov dioksid, soli). Kvaliteta preparata morske vode svakako ovisi o izboru mora koje je uzeto za proizvodnju preparata. Osim po tome, preparati s morskom vodom mogu se razlikovati i po različitim dodacima koji se u njih stavljaju kako bi oplemenili i poboljšali njihova svojstva npr. bakar, lavanda, ektoin.

Ektoin je 100% prirodan sastojak koji se dobiva iz ekstremofila. Ektremofili su mikroorganizmi koji mogu preživjeti u ekstremno nepovoljnim uvjetima okoline, primjerice iznimno visoka i niska temperatura, tlak, visoka koncentracija soli, područja visokog UV-zračenja. Kako bi se zaštitili od tih štetnih vanjskih učinaka, ekstremofili sintetiziraju ektoin. Ektoin na jednak način može zaštititi ljudske stanice od nepovoljnih vanjskih utjecaja, poput alergena i iritansa.

Ektoin na nosnoj sluznici stvara zaštitni film Ectoin-Hydro-Complex koji sprječava doticaj alergena i iritansa sa stanicama i time ublažava alergijsku reakciju. Alergeni i iritansi ne mogu se približiti nosnoj sluznici te se lakše odstranjuju ispuhivanjem nosa. Blago hipertonična otopina djeluje na način da odčepljuje nos na prirodan način, a sol iz mora obnavljaju sluznicu.

Azelastin je novi saveznik kod simptoma alergije, dostupan u ljekarnama bez lječničkog recepta, u obliku spreja za nos. Azelastin je lijek iz skupine antihistaminika, lijekova za ublažavanje simptoma alergije, koji blokira histaminske receptore tako da podražaj posredovan histaminom više ne dovodi do simptoma kao što su curenje nosa, svrbež, kihanje i začepljenost nosa. Osim antihistaminskog učinka, stabilizira i mastocite (stanice imunološkog sustava), što znači da oslobađaju manje histamina kada su podražene, a azelastin pokazuje i protuupalna svojstva. Uglavnom se primjenjuje lokalno, a osim učinkovitosti i sigurnosti, karakterizira ga malo nuspojava. Mogu ga koristiti djeca starija od 6 godina, a primjenjuje se lokalno, raspršivanjem dva puta dnevno po jedan potisak u svaku nosnicu.

Odgovori