Eterična ulja i spolno prenosive bolesti

Spolno prenosive bolesti i fitoaromaterapijski pristup liječenju

Sve češće se u liječenju nekih spolno prenosivih bolesti poseže za preparatima koji u sebi sadrže eterična ulja. Fitoaromaterapijski pristup liječenju nekih spolno prenosivih bolesti pokazao se jako učinkovit i u ovom tekstu spomenut ćemo neka najčešće korištena eterična ulja i njihove indikacije.

HPV infekcije i infekcije herpesvirusom

U liječenju genitalne HPV infekcije i infekcije herpesvirusom često se poseže za preparatima na bazi eteričnih ulja. Ravensara, čajevac, niauli kemotip cineol, eukaliptus polibraktea kemotip kripton, eterično ulje klinčićevca te lista cimetovca su najčešća eterična ulja koja se mogu naći u recepturama za tretiranje tih virusnih infekcija.

Najčešće se u kombinaciji s tim eteričnim uljima koristi i biljno ulje tamanua zbog svog zacjeljujućeg i  protuupalnog djelovanja te djelovanja protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija koje se sekundarno mogu razviti.

Kod HPV infekcija terapija se provodi obično u tri ciklusa, ovisno o CIN-u i stanju imunološkog sustava.

Čajevac (Melaleuca alternifolia) ima jako dobro djelovanje protiv virusa, bakterija i patogenih gljivica. Aktivni sastojci su monoterpeni, gama-terpinen i para-cimen, monoterpenski alkohol terpineol-4 i oksid 1,8-cineol. Eterično ulje čajevca ima i imunostimulirajuće djelovanje. Iz porodice čajevaca je i eterično ulje niauli (Melaleuca quinquenervia), a protuvirusno djelovanje ima kemotip 1,8-cineol.

Ravensara (Cinamomum camphora) naziva se još i madagaskarski kamforovac. Uz čajevac, ovo je jedno od najpotentnijih antivirusnih ulja.

Eukaliptus polibraktea (Eucalyptus polybractea) ima dva kemotipa: 1,8-cineol i kripton. Antivirusno djelovanje ima kemotip kripton koji sadrži do 40% ketona kriptona, a uz to monoterpene, aldehide i oksid 1,8-cineol. Jako je djelotvoran kod HPV infekcija i gonokokne infekcije mokraćnih puteva (gonoreja, triper).

Cimetovac, list (Cinamomum verum) eterično ulje djeluje imunomodulirajuće, potiče stvaranje imunoglobulina A. Koristi se kod virusnih i bakterijskih infekcija probavnog i urogenitalnog sustava (jako dobro  protiv HPV-a). Sadrži male količine aldehida i puno fenola eugenola.

Candida albicans

Candida albicans spada u najčešće uzročnike vaginalnih infekcija i postaje sve otpornija na konvencionalne lijekove. Eterična ulja s protugljivičnim djelovanjem su čajevac, palmarosa, timjan kemotip geraniol, klinčićevac i cimet list. Obično se u smjesu dodaje i biljno ulje tamanua koje pojačava protugljivični učinak eteričnih ulja.

Palmarosa (Cymbopogon martinii) eterično ulje ima antibakterijsko i antivirusno djelovanje, fungicidno i imunostimulirajuće. Glavne kemijske sastavnice su geraniol i geranil acetat.

Timijan kemotip geraniol (Thymus vulgaris) eterično ulje djeluje vrlo dobro protiv patogenih gljivica (Candida, Trychophyton, Microsporum te plijesni kao što je Aspergillus). Ponekad, kada čajevac ne uspijeva riješiti problem gljivičnih infekcija, svoju snagu pokaže upravo timijan geraniol.

Klinčićevac, pupoljak (Eugenia caryophyllata) eterično ulje ima snažno antibakterijsko djelovanje širokog  spektra, antivirusno  djelovanje  te imunostimulirajuće i fungicidno. Glavne kemijske sastavnice su eugenol i eugenil  acetat.

Bakterijski vaginitis

Bakterijski vaginitis (Gardnerella, Escherichia, Streptococcus i druge) često se javlja kada dođe do  poremećaja kiselosti rodnice te  narušenog omjera uobičajeno prisutnih bakterija.

Smanjuje se broj aerobnih bakterija, a povećava broj anaerobnih i to najčešće Gardanelle vaginalis.

Aromaterapijski pristup bakterijskim vaginitisima su eterična ulja čajevca i ravensare u baznim uljima kantariona i tamanua.

Klamidijske infekcije, ureaplazme i mikoplazme

Kod klamidijskih infekcija, ureaplazme i mikoplazme specifično se koristi eterično ulje timijana kemotip tujanol.

Timijan kemotip tujanol (Thymus vulgaris) eterično ulje ima snažna antibakterijska i antivirusna svojstva, fungicidno i imunostimulirajuće djelovanje.

Važno je znati…

Izradu preparata na bazi eteričnih ulja treba prepustiti stručnim osobama i nikada eterična ulja ne nanositi samostalno na sluznicu zbog mogućih oštećenja sluznice.

Neka eterična ulja mogu već i u maloj količini, ukoliko nisu razrjeđena u potrebnom omjeru, jako oštetiti kožu i sluznicu.

Više o eteričnim uljima:

Čajevac

Niauli

Ravensara

Eukaliptus polibraktea

Cimetovac

Palmarosa

Timijan kemotip geraniol

Tamanu

Timijan kemotip tujanol

Pročitajte još i:

Ricinusovo ulje

Rotavirus

Uši u kosi – kako ih se riješiti?

Acetilsalicilna kiselina – za i protiv?

Propolis

Med – najsavršeniji proizvod prirode

Odgovori