Koža i proljetna obnova

Koža – građa i funkcija

Koža je naš najveći organ s mnogo funkcija. Štiti nas od gubitka vode, vanjskih utjecaja, te od ulaska mikroorganizama i drugih tvari u naše tijelo. Prekrivena je slojem vode, masti i izlučevina žlijezda. Osim što nas koža odvaja od okoline, s okolinom nas i spaja. Omogućuje nam da je osjetimo putem osjetnih tjelešaca i živaca. Naš je zaštitni pokrivač od štetnih UV zraka, dok se pod utjecajem sunca u koži ujedno  stvara našem organizmu esencijalni vitamin D. Osim toga koža sudjeluje u regulaciji tjelesne temperature kroz nekoliko mehanizama. Depo je masti i vode.

koža

Razlikujemo 3 glavna sloja kože:

  • Epidermis (rožnati sloj)
  • Dermis
  • Subkutis

Epidermis se nalazi iznad svih ostalih slojeva kože, zovemo ga i rožnati sloj kože. Čini ga više slojeva pločastih  stanica koje nastaju iz bazalnog sloja.  Balzalnim slojem graniči s dermisom. U epidermisu nema krvnih žila. Većinu stanica ovog sloja čine keratinociti, uz nešto malo melanocita (pigmentne stanica). Stanice epidermisa se neprestano ljušte. Uloga epidermisa je obrana tijela od vanjskih činitelja, zadržavanje vode u organizmu te zaštita od infekcija.

Dermis je sloj kože ispod epidermisa , a građen je od vezivnog tkiva sa brojnim kolagenim i elastičnim vlaknima. U ovom  sloju kože nalaze se  žlijezde znojnice i lojnice, folikuli dlaka, krvne i limfne žile, živci, te osjetna tjelešca kojima osjećamo osjete boli, topline i dodira.

Bazalnim slojem stanica je povezan sa potkožnim slojem masnog i vezivnog tkiva, subkutisom,  koji povezuje kožu sa mišićima i kostima koji se nalaze ispod njega.

Njega i obnova kože

Tijekom zime, uslijed niskih temperatura, vjetra i centralnog grijanja dolazi do povećanog gubitka vode sa površine kože što rezultira suhoćom, grubošću, crvenilom i pucanjem na najizloženijim dijelovima (lice, usne, ruke). Ovakvim agresivnim učincima podložni su odrasli i djeca, a najviše posljedica osjeti atopična koža.  Kako bismo olakšali tegobe i pomogli takvoj izmučenoj koži,  potrebno ju je dodatno hraniti i vlažiti.

koža

Dr. Stribor SOS krema izvrsna je pomoć te izvor i hrane i vlage. Ulje noćurka bogato gama-linolenskom kiselinom pomoći će u smirivanju upalnih reakcija, kao i priznata cvjetna voda (hidrolat) hamamelisa. Aloe vera će vlažiti, dekspantenol regenerirati, sve zaokruženo lanolinom, poznatim sinonimom zaštite i njege najosjetljivije kože. Krema ne sadrži parfeme, niti parabene pa je možemo koristiti u njezi svake suhe i atopične kože, od dojenačke dobi nadalje.

koža

Ukoliko se dogodi da koža ispuca, otvara se put prolasku mikroorganizama te potencijalnim  dodatnim komplikacijama.  Kao prva pomoć i dragocjeni sastojak svake kućne ljekarne kod manjih površinskih ozljeda, poslužiti će Dr. Stribor Dermaplanta. To je balzam sa arsenalom od 8 ljekovitih biljaka, regenerirajućih, protuupalnih  i zacjeljujućih svojstava.

Kao dio obvezne njege izvana jest svakodnevno čišćenje kože, uklanjanje šminke, te 1-2 puta tjedno nježni piling lica. To će pomoći da uklonimo sa kože višak rožnatog sloja, te omogućimo  bolje djelovanje njegujućih pripravaka.

koža
Nakon toniziranja, kožu ćemo vlažiti hijaluronskim kiselinama – Dr. Stribor Serum Ag/Au.

Nakon čišćenja, kožu toniziramo i ovlažujemo tonicima. Iz Dr. Stribor linije možemo preporučiti najbolje sastojke koji su iz prirode  preneseni u kozmetičke proizvode. Tonike sa oligoelementima – zlatom (anti age, regeneracija), germanijem (zaštita i obrana) te cinkom (problematična koža sklona aknama, seboregulirajuće djelovanje).

koža
Zatim ju hraniti njegujućim i zaštitnim uljima – Dr. Stribor Echium gamma uljni booster.

Licu  željnom njege i obnove  naročito će odgovarati i  fina hranjiva krema, koja ostavlja baršunasti trag uz opojni miris ruže –  Dr. Stribor Ruža&argan krema. Kožu će od stresa zaštiti karotenoidima pulpe pasjeg trna, dok će se ulja argana i marelice brzo upiti i dobro je nahraniti.

koža

Za one s normalnom kožom, osmjeh na lice će izvući Dr. Stribor Vanilija&naranča hidratantna krema za dan i noć.

koža

Kožu iznutra možemo hraniti vitaminsko mineralnim kombinacijama kvalitetnih proizvođača baziranim na vitaminima B skupine, cinku, selenu, bakru, nekim aminokiselinama, osmišljenima da pruže nutritivnu potporu i koži i kosi i noktima.

Dodaci prehrani bogati omega-3 i omega-6 nezasićenim masnim kiselinama (ulje noćurka ili boražine) također će pomoći u obrani  od agresivnih uvjeta iz okoline.

koža
Nježnu dječju kožu potrebno je svakodnevno čistiti vodom i blagim sredstvima za čišćenje,  te njegovati nježnim hidratantnim kremama s kvalitetnim sastojnicama, formuliranim da zadovolje potrebe najosjetljivije kože.

Pročitajte još:

Proljetni umor

Peludna alergija

Mediteranska prehrana – zdrav način prehrane

Hemoroidi

Rotavirus

 

Odgovori