Med – najsavršeniji proizvod prirode

Postoji li u svijetu savršeniji proizvod koji nam je priroda podarila?

Med znači zdravlje, bogatstvo okusa, nešto najbolje, najzdravije i najorginalnije što postoji na svijetu. Kako god ga upotrebljavali njegov okus i  njegovo djelovanje je jedinstveno. Nazivali su ga i hrana bogova. On je jednostavno najsavršeniji proizvod prirode u kojem nalazimo gotovo sve sastojke koji grade ljudski organizam.

med

Kako nastaje med?

Pčele medarice proizvode med iz nektara i medljike. Pčele skupljaju sokove iz prirode u svom mednom mjehuru. U mednom mjehuru nektar se miješa sa tvarima koje pčela luči iz svojih žlijezda, te pomoću enzima pretvaraju saharozu iz nektara i medljike u glukozu i fruktozu. Nakon toga pčele odlažu nektar u stanice saća, ali samo do polovice stanice kako bi suvišna voda iz nektara što prije isparila. Suvišak vode se uklanja višekratnim prenošenjem iz stanica saća i prozračivanjem košnica. Fermentacijom se istovremeno povećava koncentracija šećera u nektaru, što kroz neko vrijeme dovodi do zgrušavanja nektara, te njegovog pretvaranja u med.

med

Sastav meda

Med je mješavina različitih tvari. Osim vode (16-20%), sadrži šećere fruktozu i glukozu (60-70%), a ostatak je saharoza, maltoza, dekstrin. Također sadrži  proteine (albumin i globulin), organske kiseline (jabučnu, octenu, vinsku, mravlju, limunsku…), vitamin C, kompleks B vitamina, folnu kiselinu, inulin, aminokiseline, enzime, razne derivate klorofila, flavonoide.

Od mineralnih tvari, ovisno o vrsti meda, nalazimo željezo, bakar, fosfor, kalcij, natrij, magnezij i krom koji je neophodan u razgradnji ugljikohidrata što dovodi do smanjenja nepoželjnih učinaka uzimanja većih količina jednostavnih šećera i porasta glukoze u krvi.

Boja, aroma, struktura i sastav meda ovise o sirovinama od kojih pčela proizvodi med, o godišnjem dobu, o lokaciji i načinu proizvodnje.

med

Prema izvoru nektara med može biti monoflorni (od jedne vrste nektara: bagrem, kesten, lipa…) i poliflorni (od više vrsta nektara: livadni, cvjetni). Poliflorni med ima nenametljiv okus u hrani i piću, pa je zahvalan izbor u gastronomiji, dok monoflorni ima više izraženih svojstava i aroma. U specifičnim okusima prednjače medovi od začinskog bilja poput metvice, lavande…

Ljekovita svojstva meda

Med možemo koristiti kao pomoćno sredstvo u liječenju mnogih stanja. Ljekovita svojstva meda ovise o vrsti meda odnosno o udjelu sastojaka od kojih je građen.

med

Ljekovita svojstva meda:

  • Poboljšava otpornost organizma jačajući imunološki sustav
  • Izvor je energije, poboljšava rad metaboličkog sustava, te potiče fizičku i umnu aktivnost, pa se preporučuje sportašima kod iscrpljenosti, umora, anoreksije, gubljenju apetita
  • Ima antibakterijsko, antiseptičko, protuupalno, protugljivično djelovanje, pa se koristi u liječenju različitih vrsta rana, opekotina, čireva, dekubitusa, hemoroida, sprječava rast i aktivnost mikroorganizama, bakterija i gljivica
  • Koristi se u liječenju bolesti respiratornog sustava
  • Normalizira peristaltiku crijeva, olakšava probavu, uklanja opstipaciju, pomaže u liječenju gastritisa, čira na želucu, dvanaesniku i crijevnih infekcija, smanjuje lučenje želučane kiseline
  • Prirodni je zaslađivač; iako ima više kalorija od šećera sadrži glukozu i fruktozu koji su lako iskoristivi za stvaranje energije (manji je utrošak inzulina)
  • Ima sedativno djelovanje, koristi se u liječenju nervoze, nesanice, razdražljivosti
  • Detoksikacijsko je sredstvo na razini cijelog organizma
  • Pomaže u liječenju alergija
  • Pomaže u liječenju anemija
  • Poboljšava apsorbiranje pojedinih tvari u organizmu (lijekova, hormona, vitamina, aktivnih tvari iz ljekovitih bilja)
  • Njeguje kožu (ponaša se kao humektant; sredstvo za održavanje vlage, pa se koristi kao ovlaživač u mnogim kozmetičkim pripravcima, privlači vodu, ali je zadržava u koži pa ona ostaje podatna i elastična, mekana
  • Neutralizira otrove, štiti od UV zračenja, te usporava starenje kože, a može se koristiti i kao krema za sunčanje

med

Vrste i djelovanja meda

Med od kestena

Intenzivnog i oštrog mirisa, trpko-slatkastog okusa. Jedan je od medova s najvećom količinom peludi i sadrži veliku količinu mineralnih tvari. Preporuča se kod bolesti probavnog sustava, žući i jetre, te smetnji uzrokovanih slabijom cirkulacijom jer širi periferne žile. Zbog njegove karakteristične arome pogodan je za izradu domaćih kolača i medenjaka.

Med od bagrema

Ugodnog, blagog, slatkog okusa i mirisa. Proziran do blagožućkast, sadrži veću količinu fruktoze od glukoze te stoga gotovo i ne kristalizira. Umirujućeg je djelovanja, te pomaže kod nervoza, neuroza, nesanice, te kod tegoba dišnih organa, a i kod crijevnih grčeva. Pogodan je za dojenčad i malu djecu.

Med od kadulje

Dobiva se iz cvijeta kadulje, a skuplja se u područjima mediteranske klime. Jedan je od najkvalitetnijih medova i jako je dobar za saniranje svih vrsta oboljenja usne šupljine i dišnih putova. Preporuča se ljudima koji imaju problema sa kašljem, hunjavicom, upalom grla, bronhitisom, prehladama koje prate suh i neproduktivan kašalj

Med od lipe

Dobiva se od cvijeta stabla lipe. Svjetlo žuto- zelenkaste je boje. Ima izražen miris po cvijetu i ugodan okus. Preporučuje se kod prehlada i gripa jer potiče znojenje i na taj način eliminira toksine iz tijela. Uzima se i kod smetnji i upali dišnih putova i probavnih organa. Pojačava rad srca i cirkulaciju, pa se ne preporuča osobama koje pate od bolesti srca i krvnih žila.

Cvjetni med

Proizveden je od nektara. Nektar je slatki sok kojeg izlučuje mednosno bilje iz posebnih žlijezda nektarija. Pčele ga počinju skupljati sa biljaka i stabala (trešnje, jabuke, maslačka, livadnog i poljskog cvijeća). Izuzetnog je okusa, bogat je vitaminima, mineralima. Jača imunološki sustav, blag je za želudac, a zbog specifičnog okusa gotovo ga svi vole. Smiruje želudac, pogoduje dišnim putovima, te se preporuča kod svih tegoba. Pogodan je za razvoj djece već od najranije dobi.

Šumski med (med medljikovac)

Pčele ga proizvode od medljike (medna rosa). Medljika je slatki sok kojeg izlučuju razne vrste lisnih uši. Ovaj med pčele zajedno s nektarom pokupe na drveću (bjelogorice i crnogorice). Preporučuje se slabokrvnim osobama jer je bogat mineralima.

Med u saću

Odlikuje se izvanrednim okusom i aromom koje daju pelud, propolis, vosak i eterična ulja. U saću se nalazi najkvalitetniji med. Nalazimo ga u košnici pa se saće izreže na komade i stavi u teglice meda. Žvače se, a preporučuje se kod upale zubnog mesa, usne šupljine. Također ga mogu uzimati osobe koje pate od astme, raznih alergija, te pušači.

Proizvodi od meda

U današnje vrijeme kada se čovjek ponovno vraća prirodnom načinu života, a time i konzumaciji prirodnih proizvoda upotreba meda u ljekovite svrhe svakim danom je sve veća. Na tržištu postoji čitava paleta ljekovitih i kozmetičkih proizvoda.

Tinkture (tinktura od propolisa, urinotinktura), kreme, masti (za liječenje kožnih problema, akni, hemoroida), medni sirupi za iskašljavanje ili smirivanje kašlja, medni sirupi sa vitaminima, pastile za grlo, balzami za usne, sapuni. Sve su brojniji kozmetički preparati poput losiona za tijelo, krema za lice i tijelo, pilinzi na bazi meda. U ljekarnama i specijaliziranim trgovinama mogu se naći i pčelinji proizvodi obogaćeni eteričnim uljima i biljnim ekstraktima koji na taj način  postaju još djelotvorniji. Sve su popularniji  i gastro medovi koji uz med sadrže voće, povrće, sireve, začinsko bilje, čokoladu   (gastro med s češnjakom, celerom, narom, ljutim feferonima, mrkvom, koprom, jagodama, malinama…). Gastro med se može koristiti kao sastojak, začin, samostalno ili kao dressing kod svih vrsta jela, slastica, te kao dodatak piću.

med

Zanimljivosti o medu

Med ima vredniji nutritivni sastav od šećera, ali i više kalorija. Za istu količinu šećera treba upola manje meda, zbog veće količine fruktoze. Ukoliko recept sadrži tekućinu (vodu, mlijeko) treba ju umanjiti jer med sadrži oko 20% vode. Prilikom pečenja potrebno je smanjiti temperaturu, jer med pospješuje tamnjenje puno brže od šećera.

Uvijek se uzima sa čistim, suhim, drvenim, plastičnim ili keramičkim predmetima, a nikako s metalnim žlicama jer prilikom kontakta s metalom dolazi do reakcija organskih kiselina iz meda i metala što dovodi do nepovoljnih učinaka na organizam.

Lako i brzo upija vanjske mirise na što treba voditi računa prilikom skladištenja. Čuva se u zatvorenim posudama na suhom i tamnom mjestu i sobnoj temperaturi. Njegovo trajanje je neograničeno, ali s vremenom gubi ljekovita svojstva zbog enzima koji se nalaze u njemu.

Zaključak priče o medu

Na svijetu vjerojatno ne postoji zemlja u kojoj se ne koristi med. Njegova ljekovita svojstva priznaju i medicina i suvremena farmakologija, pa se koristi i kao medicinski i dijetalni proizvod. Ipak treba napomenuti da se osobama alergičnim na pčelinje proizvode ne preporuča korištenje meda i ostalih pčelinjih proizvoda.

Ako su korisnici mješavina djeca svakako treba potražiti savjet ljekarnika ili stručne osobe zbog načina primjene i preporučljivih količina (korištenje tinktura ne preporuča se djeci mlađoj od 16 godina osim u iznimnim slučajevima).

Dijabetičari ga mogu konzumirati (uz obaveznu kontrolu šećera), ali u umjerenoj i kontroliranoj količini do 50g meda/dan (oko 160 kcal) tako da ga otope u ustima, a tek onda progutaju.

Kako se u proizvodnji ne koriste aditivi, konzervansi i stabilizatori moguća je promjena nijanse ili okusa preparata, ali kvaliteta meda ako je uskladišten po pravilima ostaje nepromijenjena.

Pročitajte još i:

Omega-3 masne kiseline

Magnezij – čudesni mineral

Vlakna

Hijaluronska kiselina

Gripa

Odgovori