Novogodišnja odluka: Prestanak pušenja
Prestanak pušenja
U prosincu najčešće krenu planovi za novogodišnje odluke. Puno je onih koji će donijeti odluku da prestanu pušiti.
Što trebate znati želite li da vaša odluka traje?
Štetni učinci pušenja prvi su puta dokazani prije pedesetak godina.
Od tada su u svijetu provedena brojna klinička istraživanja koja su ispitivala učinke pušenja na zdravlje.
Potvrdila su da konzumiranje duhana i duhanskih proizvoda i to posebice pušenje cigareta, ali i izloženost duhanskom dimu (tzv. pasivno pušenje), znatno pridonose obolijevanju i prijevremenom umiranju od niza bolesti.
Duhanski dim sadrži preko 7 000 različitih kemijskih sastojaka, od čega je 70 dokazano karcinogenih
- Danas se smatra da je pušenje glavni rizični čimbenik za razvoj raka bronha i pluća, grkljana, ždrijela, usne šupljine, jednjaka, bubrega, mokraćnoga mjehura i gušterače.
- Također, rak vrata maternice i neki oblici leukemije češći su u osoba koje puše.
- Pušenje znatno povećava rizik od nastanka bolesti srca i krvnih žila, i to posebice srčanog i moždanog udara i bolesti periferne cirkulacije.
- Duhanski dim sadrži i iritanse koji dovode do pojačanog stvaranja sluzi, oštećenja funkcije cilijarnog epitela i sužavanja bronhiola, te do razvoja kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB).
- Pušenje tijekom trudnoće povezano je s rizicima poput usporavanja intrauterinog rasta, prijevremenog poroda ili mrtvorođenja.
Procjenjuje se da u svijetu puši tri milijarde i tri stotine milijuna ljudi. Prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije od posljedica pušenja u svijetu umire oko 7 milijuna ljudi svake godine.
Zbog posljedica štetnog djelovanja duhana svakih 8 sekunda u svijetu umire jedan čovjek
Prema podacima Istraživanja o uporabi duhana (Tobacco Questions for Surveys- TQS) u odrasloj populaciji Republike Hrvatske puši 31,1% stanovništva (27,5% su svakodnevni pušači, a 3,6% povremeni pušači).
Ovisnost o nikotinu spada u teške oblike ovisnosti, zbog čega je proces odvikavanja od pušenja praćen nizom poteškoća s kojima se pacijent često ne može sam suočiti.
Prema istraživanju provedenom u Hrvatskoj u 2008. godini na uzorku od 3229 ispitanika, gotovo polovica pušača želi prestati pušiti. Većina pušača u svom pušačkom stažu ima nekoliko pokušaja prestanka pušenja.
Dodatni razlozi za prestanak pušenja
- Pušenje narušava ljepotu i izgled
- Neugodan miris, zadah, žuti zubi i prsti su posljedica pušenja
- Pušenje postaruje kožu, smanjuje njezin sjaj, pojačava bore, čini kožu beživotnom
- Pušenje povećava rizik od razvoja psorijaze i drugih kožnih bolesti
- Pušenje je trošak
U obavljanju ljekarničke djelatnosti ljekarnici aktivno sudjeluju u sprječavanju bolesti i zaštiti zdravlja. U svakodnevnom radu aktivno sudjeluju u podizanju svijesti javnosti o štetnostima pušenja i konzumacije duhanskih proizvoda.
Cilj je potaknuti pacijenta da sam razmišlja o svom zdravlju i donese odluku o promjeni načina života. Važno je pacijentu objasniti simptome apstinencijske krize te razmotriti uporabu farmakoterapijskih sredstava.
Simptomi povezani s odvikavanjem od pušenja su:
- razdražljivost,
- nemir,
- depresivno raspoloženje,
- poteškoće u koncentraciji,
- omaglica,
- povećan apetit,
- poremećaji spavanja.
Zamjenska nikotinska terapija (nicotine replacement therapy – NRT) smanjuje apstinencijske simptome tijekom odvikavanja od pušenja tako da zamjenjuje nikotin unošen pušenjem cigareta ili drugih oblika duhana.
Rezultati studije koja je analizirala 132 istraživanja s više od 40.000 ispitanika, dokazuju da su svi oblici NRT-a djelotvorni i da njihovo korištenje povećava vjerojatnost prestanka pušenja.
NRT je u Hrvatskoj dostupna u obliku:
- guma za žvakanje,
- transdermalnih flastera
- sprejeva za usnu sluznicu.
Magistri farmacije, educirani o načinu primjene NRT-a, kontraindikacijama, posebnim upozorenjima, mjerama opreza i potencijalnim nuspojavama trebaju upoznati pacijenta o svemu navedenom prije nego započne uzimati terapiju.
Svakodnevni rad s pacijentima i razgovor prilikom izdavanja lijekova i medicinskih proizvoda stavlja ljekarnika u idealnu poziciju da educira, motivira i ohrabruje pacijente u jednoj od najvažnijih životnih odluka – prestanku pušenja!
Pročitajte još i:
Ovlaživači zraka i aroma difuzeri
Poštovani, javljam se po od teksta o prestanku pušenja. Zanima me koji su tocno pouzdani pomagači ili ” lijekovi” koji bi se mogli koristiti vezano za tu vrstu ovisnosti. Unaprijed hvala i srdačan pozdrav!
Poštovana, isprike na kasnom odgovoru. Molimo Vas, javite se u bilo koju našu podružnicu i kolege će s vama proći sve dodatke koji bi Vam mogli pomoći prilikom odvikavanja. Sretno!