Proljetni umor
Proljetni umor i kako ga se riješiti?
Proljetni umor naziv je za skup tjelesnih i psihičkih simptoma koji se javljaju u proljetnim mjesecima, s pojavom toplijih i sunčanijih dana. Riječ je o zdravstvenom poremećaju, fenomenu uzrokovanom promjenom sezone, a ne bolesti. Utječe na kvalitetu života i slabi obrambenu sposobnost organizma.
Simptomi proljetnog umora
Proljeće je godišnje doba kad se mnogo naših pacijenata osjeća umorno i bezvoljno. Iscrpljenost, nedostatak koncentracije, vrtoglavica, glavobolja, promjene raspoloženja, osjetljivost na vremenske promjene, gubitak apetita i poremećaj spavanja simptomi su proljetnog umora.
Tijekom zimskih mjeseci tijelo se štiti od nižih temperatura i smanjene sunčeve svjetlosti tako da podešava vlastiti metabolizam i hormonalnu ravnotežu. Tjelesna temperatura pada, krvni tlak raste, povećava se lučenje hormona melatonina, što nas čini pospanijima. Kako s proljećem dolaze topliji i sunčaniji dani, događa se suprotno. Tjelesna temperatura raste, krvni tlak pada, a hormon zadovoljstava serotonin počinje dominirati.
Problem je u tome što prijelazi između tih različitih faza ne idu uvijek glatko, što za posljedicu ima različite fizičke i psihičke reakcije. Neki stručnjaci kažu da je proljetni umor jedna vrsta „mamurluka“ nakon zimskog perioda.
Smatra se da je uzrok proljetnog umora jednolična i kalorična zimska prehrana bez svježeg voća i povrća koja vrlo često ne sadrži dovoljne količine makro i mikronutrijenata, čime se smanjuje imunološka obrana organizma. Zimska pasivnost, nedostatak sunca i nedovoljna fizička aktivnost igraju značajnu ulogu.
Kako si pomoći?
Za borbu protiv proljetnog umora idealna je kombinacija pravilne prehrane, dovoljnog uzimanja tekućine, tjelesne aktivnosti i boravka na suncu. U organizam treba unositi namirnice bogate vitaminom C, vitaminima B kompleksa, vitaminom E i omega-3 masnim kiselinama. Preporučuje se uzimati puno svježeg voća i povrća, posebno mahunarki. Također je važno u organizam unositi dovoljno tekućine: vode, nezaslađenih biljnih čajeva ili sokove od cijeđenog voća i povrća. Važna je i tjelesna aktivnost te boravak na svježem zraku i suncu zbog sinteze vitamina D u organizmu. Šetnje, dnevni odmor, redoviti obroci, dovoljno sna, pozitivno će djelovati na organizam.
Proljetni umor ne traje dulje od nekoliko tjedana. Ukoliko ovakvi simptomi potraju dulje, možda je riječ o ozbiljnom zdravstvenom problemu. Osjećaj izmoždenosti, iscrpljenosti od stresa, nedostatak sna mogu biti znak ozbiljnijeg fizičkog ili mentalnog stanja pa je potreban pregled liječnika.
Dodaci prehrani u obliku vitamina i minerala od velike su koristi kod umora i iscrpljenosti. Proljeće je doba kad je našem organizmu potrebna takva dodatna potpora. Primjenjuju se najmanje mjesec dana, ali i duže ako je potrebno. Preporuka je odabrati kvalitetan i optimalan vitaminsko mineralni dodatak, ovisno o statusu pacijenta, odnosno o njegovoj dobi, fizičkoj aktivnosti i zdravstvenom statusu.
Za ublažavanje simptoma proljetnog umora preporučuju se različiti vitamini i minerali, biljni preparati i ostalo:
- Vitamin C, vrlo snažan antioksidans, prvi je korak u rješavanju problema proljetnog umora. Sadrži ga citrusno voće, šipak te lisnato zeleno povrće, npr. blitva, kelj, špinat.
- Vitamini B skupine također će pozitivno djelovati na raspoloženje, razdražljivost i umor jer imaju važnu ulogu u oslobađanju energije iz hrane, a ujedno pridonose normalnoj funkciji živčanog sustava. Nalaze se u mesu, ribi, integralnim žitaricama, mahunarkama, pšeničnim klicama.
- Vitamin E poboljšava cirkulaciju, neutralizira djelovanje slobodnih radikala i poboljšava djelovanje imunološkog sustava. Bogati izvor vitamina E su biljna ulja posebno suncokretovo, sjemenke badema, kikiriki i jaja.
- Magnezij je neophodan za pravilan rad srca, mišićnog i živčanog sustava te sudjeluje u više od 300 metaboličkih putova. Nalazimo ga u grahu, grašku, integralnim žitaricama, orašastom voću i tamnim čokoladama.
- Željezo sudjeluje u transportu kisika, rastu i diobi stanica, a njegov nedostatak uzrokuje anemiju, umor i smanjenje radnih sposobnosti. Najbolji prirodni izvori željeza u hrani su iznutrice, crveno meso, jaja, lisnato povrće, mahunarke, riba, ali ga ima i u zelenom lisnatom povrću (blitvi, kelju, špinatu koji sadrže i vitamin C potreban za resorpciju željeza).
- Makronutrijenti, poput složenih ugljikohidrata, kakve nalazimo u cjelovitim žitaricama i proizvodima od cijelog zrna žita, krumpiru, tjestenini uzrokuju dugotrajno povećanje razine šećera u krvi što znači i više energije. Prehrana koja obiluje ugljikohidratima podiže i razinu hormona serotonina u organizmu, a time i raspoloženje i energiju.
- Koenzim Q10, supstanca slična vitaminima, prisutan je u svakoj stanici našeg organizma. Tijelo ga samostalno sintetizira, a stanice ga koriste za stvaranje energije neophodne za njihov rast i održavanje. Snažan je antioksidans i djeluje citoprotektivno te ima kardioprotektivnu i mišićnoprotektivnu ulogu. Prisutan je u manjim količinama u mnogim namirnicama, a najviše u jetri, bubrezima kao i govedini, sojinom ulju, sardinama, skuši i kikirikiju.
- Ginseng je poznat po svom antioksidativnom, protuupalnom, adaptogenom, kardiotoničnom i stimulativnom djelovanju. Poboljšava psihofizičke sposobnosti, vraća snagu smanjuje napetost i klonulost.
- Matična mliječ (gelee royale) je pčelinji proizvod koji kao prirodni biostimulans svojim sadržajem vitamina, minerala, aminokiselina i ostalih tvari jača imunitet. Matična mliječ obnavlja energetske zalihe organizma i podiže opću vitalnost organizma.
- Lecitin je tvar koja također učinkovito pomaže kod proljetnog umora. Dobiva se iz bjelanjaka jajeta i soje, bogat je izvor vitamina B skupine, važan u očuvanju intelektualnih sposobnosti, a pozitivno djeluje i na raspoloženje, osobito u stanjima stresa.
Koža i proljetni umor
I naša koža nakon duge zime treba oporavak. Isušenu, osjetljivu, bez sjaja, kožu u proljeće treba nahraniti izvana i iznutra. Osim spomenutih dodataka prehrani, izvrsne će biti kreme, tonici i serumi iz ekskluzivne linije Dr. Stribor kozmetike. Prirodna organska kozmetika provjerenih i najkvalitetnijih sastojaka nahranit će kožu, izgladiti bore i vratiti licu proljetni sjaj.
Danas na tržištu postoji čitav niz preparata koji sadrže gore navedene tvari, bilo da se radi o monokomponentnim ili višekomponentnim preparatima. U pitanju su različite kombinacije djelatnih tvari, u različitim dozama, prirodnog ili sintetskog porijekla, ali i različitog cjenovnog razreda. U našim Ljekarnama Zagrebačke županije, dobit ćete uvijek stručan savjet i preporuku za optimalni preparat, koji odgovara vašim potrebama i individualnom zdravstvenom statusu. Naše kolegice i kolege stručno su educirani kako bi vas savjetovali i predložili vam upravo onaj preparat uz pomoć kojeg ćete u prvim proljetnim danima vratiti izgubljenu energiju i zablistati.
Pročitajte još: