Proljetno čišćenje organizma
Proljetno čišćenje organizma – pomoć iz prirode
Nakon zime i uspavanosti dolazi razdoblje buđenja, kako u prirodi tako i u našem organizmu. Tijelo u proljeće ubrzava svoje metaboličke procese i počinje snažnije eliminirati toksine nakupljene tijekom zime. Jetra, žuč, bubrezi, crijeva te crijevna mikroflora najvažnije su karike u složenom procesu detoksifikacije koji se bez prestanka odvija u našem tijelu.
Zahvaljujući bogatstvu prirode, možemo pronaći niz biljaka koje uvelike pomažu u čišćenju organizma od nagomilanih toksina. Neke od tih biljaka spomenut ćemo u daljnjem tekstu.
• CRNA ROTKVA – Raphanus sativus L. var. Niger
Gorka biljka koja potiče lučenje žuči. Može se koristiti kao pripravak svježe biljke ili kao povrće u prehrani. Bogata je glukozinolatima koji su odgovorni za antioksidativnu obranu.
• ČIČAK – Arctium lappa L.
Korijen čička sadrži inulin, fenolske spojeva i skupinu nezasićenih sumpornih spojeva. Inulin djeluje prebiotički te hrani bifidobakterije u crijevima, a nezasićeni sumporni spojevi pokazali su dobro djelovanje protiv gram pozitivnih bakterija. Pripravci korijena preporučuju i kod infekcija kože izazvanih streptokokima i stafilokokima, poput impetiga i folikulitisa. Korijen čička djeluje na rad jetre i potiče lučenje žuči. Svježi korijen biljke najbogatiji je aktivnim spojevima pa ga je najbolje koristiti u obliku ekstrakta svježe biljke. Za ljubitelje čajeva, dekokt korijena priprema se tako da se dvije jušne žlice usitnjenog korijena kuhaju 10 min u 300 mL vode. Ostavi se 10 minuta poklopljeno, procijedi i pije 2-3 puta na dan 20 minuta prije jela, uvijek svježe pripremljeno.
• ARTIČOKA – Cynara scolymus L.
Povećava stvaranje žuči u hepatocitima (flavonoidi) te povećava lučenje žuči iz hepatocita (fenolske kiseline, seskviterpenski laktoni). Preferiraju se pripravci svježe biljke, jer se cinarin razgrađuje tijekom sušenje. Budući da je artičoka jako gorka, ne priprema se u obliku infuza i dekokta već se koristi u obliku gotovih biljnih ekstrakata. Artičoka pomaže i kod povišene razine kolesterola.
• MASLAČAK – Taraxacum officinale Weber
Korijen i list maslačka sadrže seskviterpenske laktone gorkog okusa koji su zaduženi za bolji rad jetre i žuči.
Korijen u jesen sadrži najviše inulina kojeg ne nalazimo u listu. Inulin je prebiotik koji hrani bifidobakterije naše crijevne flore. Zbog kalija kojim je bogat, pomaže i radu bubrega. Dekokt se priprema tako da se jedna jušna žlica suhe biljke kuha u vodi 10 min, procijedi i pije svježe pripremljeno dva do tri puta na dan pola sata prije jela. Najbolje ga je piti kao čaj zbog toga što je topljivost inulina najbolja u vodi.
List maslačka uz seskviterpenske laktone sadrži i flavonoide i fitosterole, a bogat je i kalijem. Zbog toga djeluje i na lučenje žuči i rad bubrega. Priprema se tako da se 1-2 jušne žlice lista prelije s 200 mL kipuće vode, ostavi 10 minuta te procijedi i pije dva do tri puta dnevno svježe pripremljeno.
• KOPRIVA – Urtica sp.
Pomaže radu bubrega i djeluju blago diuretički. Koristiti se list koprive koji može biti sastavni dio jelovnika ili se može kuhati infuz tako da se 4-5 jušnih žlica prelije s 1 L kipuće vode, ostavi 10 min, procijedi i pije tijekom dana. List koprive koristan je i kod problema s anemijom. Kopriva je toliko sigurna biljka da se čaj od koprive može uzimati duži period bez pauze.
Biljke koje čiste organizam najčešće se koriste u trotjednim ili četverotjednim kurama. Kure se mogu provoditi nekoliko puta godišnje, ali najznačajnija kura je upravo ranoproljetna.
I za kraj mala napomena. Prije nego posegnete za nekim od preparata koji sadrži ekstrakte navedenih biljaka koje djeluju kao koleretici (potiču lučenje žuči), a imate bilo kakav problem s jetrom ili žuči, svakako se najprije posavjetujte sa stručnom osobom koja će procijeniti možete li koristiti takav preparat ili ne.
Pročitajte još i: