Propolis – kako pomaže kod virusnih oboljenja?
Što je propolis i kako pomaže kod virusnih oboljenja?
Propolis su smolaste supstance koje skupljaju pčele sa biljaka te mješaju sa sekretom čeljusnih žlijezdi. Kompleksnog je sastava koji uključuje smolu, vosak, eterična ulja, cvjetni prah, vitamine i minerale,organske kiseline, polifenole, ali i flavonoide koji su glavni čimbenik ljekovitog djelovanja. Njihova funkcija je zaštita biljke od okolinskih patogena.
Propolis ima gorkast okus i aromatičan miris. U upotrebi je preko 2 000 godina i nazivaju ga prirodnim antibiotikom.
Koristan je u borbi protiv bakterija i virusa, parazita i gljvica. Utvrđeno je da propolis djeluje protuupalno, antimikrobno te stimulira imunitet.
Ako se koristi preventivno, ublažava tegobe kod viroza, gripe, upalnih procesa usne šupljine i sinusa. Ima antibakterijski i antivirusni učinak, zaustavlja njihovo razmnožavanje u usnoj šupljini i pomaže u održavanju higijene.
Zdrava sluznica grla i usne šupljine prvi su u obrani organizma od virusa. Zatvoreni prostori, koje se dovoljno ne provjetravaju, imaju nisku vlažnost zraka čime se isušuje sluznica. Kada je sluznica isušena – manje je otporna na infekcije.
Što moramo raditi?
Održavati osobnu higijenu, higijenu doma, pratiti upute koje su neprestano u medijima, izbjegavati okupljanja i izlaziti samo kada je to neophodno.
Što još možemo raditi?
Jačati imunitet raznovrsnom prehranom, vježbanjem u vlastitom domu, dovoljnom količinom sna.
Piti dovoljno tekućine kako bi grlo bilo vlažno. Koristiti pomoćna sredstva koja se primjenjuju na sluznicu, a imaju antiseptičko djelovanje poput Farmakol Propolis sprejeva.
Oni jačaju sluznicu usne šupljine, doprinose otpornosti i normalnoj funkciji sluznice grla i ždrijela, djeluju protuupalno i antiseptički. Dezinficiraju usnu šupljinu, ublažavaju peckanje i žarenje popraćeno sa bolnim i otežanim gutanjem, olakšavaju simptome kod promuklosti, umiruju nadraženu sluznicu grla,usne šupljine, ždrijela i glasnica.
Snaga propolisa ovisi o prisutnosti i koncentraciji flavonoida, koji je naznačen na deklaraciji. Na tržištu su dostupni različiti oblici – kapi i sprejevi, u alkoholnim ili bezalkoholnim otopinama.
U slučaju trudnoće, kod dojilja i djece treba izbjegavati alkoholne verzije, a posebnu pozornost trebaju obratiti i osobe alergične na pčelinje proizvode zbog eventualnih nuspojava.
Pročitajte još i:
Što je koronavirus i preporuke za prevenciju