Varikozne vene

Što su varikozne vene?

Od kronično proširenih, varikoznih vena nogu boluje oko 25-40% ženske te oko 20-30% muške populacije. Varikozne vene su proširene i vijugave površinske vene na nogama. Nastaju kada se poremeti normalan protok krvi i tlak u venama, a uzrok je oštećenje zalistaka.

Glavne vene imaju zaliske koji propuštaju krv prema srcu, a sprječavaju suprotan tok. Kada stojimo, krv u venama mora svladati silu teže uz pomoć venske pumpe kako bi došla do srca. Kod oštećenja vena smjer se mijenja u smjeru sile teže, porast unutarnjeg tlaka u venama slabi njihove stijenke, a oslabljeni zalisci više ne uspijevaju obavljati svoju funkciju.

Krv se češće vraća natrag, vena se širi, grči, produljuje, savija, pojavljuju se čvorovi odnosno varikoziteti.

Varikozne vene – simptomi

Početni simptom proširenih vena je plavkasta, izbočena i otečena vena na nozi koja je jače vidljiva u stojećem položaju. Osim estetskih problema, varikozne vene mogu uzrokovati i niz zdravstvenih tegoba.

Budući da se vene s vremenom sve više šire, mogu postati osjetljive na dodir, a koža iznad njih može peći i svrbjeti. Često se javlja osjećaj težine i umora u nogama, bol u cijeloj nozi, noćni grčevi te otok gležnjeva.

S vremenom dolazi do razvoja mrlja na koži, stanjivanja kože, a u najtežim slučajevima i do otvaranja rana na koži (ulkusa). Najozbiljnija komplikacija je stvaranje krvnog ugruška.

Kod osoba kod kojih postoji sumnja ili klinička slika venske bolesti nogu potrebno je napraviti obojeni dopler vena nogu. Riječ je o bezopasnoj i bezbolnoj ultrazvučnoj pretrazi, koja jasno prikazuje vene nogu.

Kliničkim se pregledom obično razlikuje 6 stadija bolesti
  • Stadij 1 – vide se teleangiektazije (paučinaste vene, promjera do 1mm širine), venule (2 mm širine) ili retikularne vene (do 4 mm širine) ili crvenilo/oteknuće.
  • Stadij 2 – vide se varikozne vene (vrećaste, preko 4 mm širine).
  • Stadij 3 – vidi se edem, ali bez promjena na koži.
  • Stadij 4 – vide se promjene na koži (pigmentacija, ekcem i zatamnjenje kože).
  • Stadij 5 – vide se promjene na koži i ulkus.
  • Stadij 6 – vide se promjene na koži uz postojanje otvorenog ulkusa.
Etiologija

Najvažniji rizični faktori venskog oboljenja su genetika te individualne životne i radne navike. Utvrđeno je da u oko 15-40% slučajeva postoji obiteljsko nasljeđivanje. Razvoju bolesti posebno pogoduju trudnoća, produljeno stajanje ili hodanje i prekomjerna tjelesna težina. Pogoduje i ženski spol zbog toga što ženski spolni hormoni utječu na širenje stijenke vena. Uzimanje hormonske nadomjesne terapije ili oralne kontracepcije također povećava rizik od razvoja proširenih vena. Faktore rizika predstavljaju i izlaganje suncu ili toplini te starija dob.

Liječenje
  • Kirurški zahvat – primjenjuje se na velikim venama koje se uklanjaju kroz brojne male rezove, uz podvezivanje glavnog venskog stabla u preponi. Izvodi se pod općom anestezijom i zahtjeva boravak u bolnici i ima visoku stopu recidiva.
  • Sklerozacija – najčešće se koristi iz estetskih razloga, kod tzv. mrežastih vena. U venu se ubrizgava tekuće sklerozatno sredstvo uz jaku kompresiju.
  • Endovenozne tehnike liječenja – su novije, manje invazivne tehnike liječenja kojima se oštećenja vena zatvaraju iznutra.

Među endovenoznim tehnikama najviše se koriste laserski tretman i radiofrekventna ablacija. Dvije vrlo slične tehnike koje se baziraju na zagrijavanju stijenke i zatvaranju vene iznutra, pomoću katetera koji se pod kontrolom ultrazvuka ugrađuje u oštećenu venu. Tako zatvorenu venu organizam razgradi, pa se ne mora kirurški izvaditi. Izvodi se u lokalnoj anesteziji uz vrlo brz oporavak i odlazak kući. Stopa uspjeha kod lasera je 94-97%, a kod radiofrekvencije 85-96%.

Preventiva

Vazoaktivni lijekovi su skupina raznih biljnih derivata ili sintetskih lijekova koji imaju izvjestan učinak na simptome povezane s kroničnom venskom insuficijencijom, u prvom redu na edeme i osjećaj „bolnih i teških“ nogu. Također se preporučuju i lokalni pripravci u obliku gelova ili krema. Gel je većini bolesnika ugodniji za primjenu te izaziva osjećaj hlađenja, ne preporučuje se za dužu terapiju kod starijih osoba, jer s vremenom isušuje ionako već suhu kožu.

Preporučuju se:

  • redovito vježbanje (vožnja biciklom i plivanje);
  • smanjenje prekomjerne tjelesne težine;
  • što češća šetnja;
  • smanjene utjecaja gravitacijske sile (podizanje nogu iznad razine srca, po pola sata na dan);
  • izbjegavanje alkohola;
  • uravnotežena prehrana (bogata vitaminom C, E i cinkom);
  • nošenje kompresivnih čarapa;
  • naizmjenične hladno-tople kupke po 20 sekundi.

Kompresivne čarape su elastične čarape koje stežu vene i sprječavaju otjecanje krvi u obratnom smjeru, stimulirajući mišićnu kontrakciju zamjenjuju zaliske koji su izgubili svoju funkciju. Stupanj kompresije bira se prema stupnju oštećenja vena. Stavljaju se ujutro prije ustajanja i nose se tijekom dana. Kompresivne čarape usporavaju napredovanje bolesti i dobra su profilaksa. U trudnoći je obavezno nošenje elastičnog kompresivnog zavoja ili čarapa kod već izraženih varikoziteta. Kod osoba koje se malo kreću, koje radi stojeći ili sjedeći, snaga kompresije 15-18 mm Hg je dovoljna da usmjeri i povoljno djeluje na cjelokupnu vensku cirkulaciju.

Prirodna pomoć za varikozne vene
  • Gotu kola – kliničkim studijama dokazano je svojstvo poboljšanja cirkulacije krvi u mozgu i u nogama, te djelotvornost pri kroničnoj slabosti vena. Specifičan sastav važan je za ostvarivanje venotoničnog učinka te učinka na sprječavanje procesa nastanka venskih varikoziteta. Zelen gotu kole primjenjuje se izvana u obliku gotovih pripravaka ili u obliku pripravaka za peroralnu uporabu.
  • Vinova loza – list sadrži veliki broj biološki aktivnih tvari koji pojačavaju tonus vena i kapilara, jačaju njihove stijenke i reguliraju permeabilnost te imaju izraženo antioksidativno djelovanje.
  • Divlji kesten – jedna je od najčešće korištenih biljaka za olakšavanje tegoba. Pomaže kod otežalih nogu, svrbeža kože iznad proširenih vena, osjećaja napetosti u nogama, te kod bolova i upala proširenih vena. Pripravci mogu biti u obliku gelova za topikalnu ili peroralnu primjenu.
  • Bioflavonoidi – supstance protuupalnog i izraženog antioksidativnog djelovanja važnog u sprječavaju oštećenja stanica slobodnim radikalima. Bioflavonoidi su predmet intenzivnih istraživanja i kliničkih studija u kojima se navodi mogućnost njihovog antitrombotičkog svojstva. Iz te skupine spojeva danas se u terapiji proširenih vena i hemoroida najviše upotrebljavaju rutin, diosmin i hesperidin.

Uz dobru prevenciju, edukaciju bolesnika i samopomoć mogu se postići dobri rezultati u liječenju kronične venske insuficijencije, ova neizlječiva bolest se može zadržati pod kontrolom te dugo očuvati radna sposobnost i odgovarajuća kvaliteta života.

Pročitajte još i:

Biljka maca – učinak na zdravlje

Endometrioza

Reumatoidni artritis

PCOS – sindrom policističnih jajnika

 

Odgovori