Zdravlje kose ljeti
Utjecaj sunca na zdravlje kose
Sunce utječe na cijeli naš organizam. Dobro su poznate sve blagodati Sunca na imunitet, dobro raspoloženje, zdravlje kostiju… Širi se i svijest o opasnim posljedicama pretjeranog izlaganja suncu na zdravlje naše kože. Za preparatima za zaštitu kože od UV zračenja uglavnom posežemo kad se spremamo na godišnji odmor na moru ili bazenu, iako sunce nije štetno samo na plaži.
Nerijetko zaboravimo zaštititi i našu kosu, odnosno nokte. Kosa i nokti, jednako kao i koža, odraz su zdravlja i okoliša u kojem živimo. Fiziološka uloga kose je upravo zaštita glave od sunca. Puno je važnija međutim njena psihološka i socijalna uloga.
Kosa je jedan od najvažnijih aspekata slike o sebi, važna za osjećaj samopouzdanja. Važna je i stoga što je jedini dio našeg tijela koji možemo lako i brzo mijenjati.
Iako je vidljivi dio kose neživa keratinizirana struktura, ona je ipak vrlo osjetljiva na sve vanjske utjecaje, kako kemijske, tako i mehaničke.
Vidljiva vlas kose sastoji se od:
- unutarnje medule,
- korteksa koji je okružuje,
- kutikule koja je najvidljiviji vanjski dio vlasi.
Kutikula je relativno nepropusna i štiti vlas od penetracije stranih tijela. Vlasište i vlasi prekriveni su sebumom koji luče žlijezde lojnice na vlasištu. To je prirodna barijera od pretjeranog gubitka vode iz dubljih slojeva kože.
- Dok UVB zrake djeluju na površinu kose, UVA prodiru kroz kutikulu i dolaze do kore.
- UV zrake mogu dehidrirati vlasi i umanjiti njenu sposobnost zadržavanja vlage.
- Sunčeva svjetlost povećava znojenje vlasišta, što može izazvati oštećenje i gubitak sebuma.
Negativni utjecaji na zdravlje kose
Uz sunce, slana morska voda i klor u bazenima dodatno isušuju kosu i čine je osjetljivom. Čak i boravak u klimatiziranim prostorima može negativno utjecati na zdravlje kose. A ako se isuši, taj hidrolipidni sloj na vlasištu više nas neće moći štititi od bakterija niti nam osiguravati zdrav izgled kose.
Starenje kose
Uz to što utječu na melanin u koži, UV zrake utječu i na taj pigment u kosi. Djelovanjem sunca dolazi i do promjene boje kose pa smeđa postaje crvenkasta, a svijetla kosa žuti.
Osim ovih kratkoročnih promjena na kosi, UV zračenje je, uz pušenje, jedan od glavnih uzroka starenja kose.
Tijekom starenja kosa sijedi, što je posljedica depigmentacije, tj. prestanka aktivnosti melanocita u bulbusu vlasi. Starenjem se usporava i vrijeme rasta kose, a smanjuje se i njen promjer.
Kako zaštititi kosu?
- Najlakši način zaštite kose je pokriti je šeširom, kapom ili maramom koji će spriječiti prodiranje UV zraka do kose.
- Važna je i pravilna njega kose pomoću blagih, biljnih šampona, hidratantnih regeneratora i maski za dubinsku regeneraciju.
- Danas postoji i cijeli niz preparata s kemijskim i fizikalnim filtrima za zaštitu kose od sunca. Najčešće dolaze u obliku sprejeva sa PF-om od 8 do 10 pa treba ih nanositi nekoliko puta na dan.
- Na zdravlje kose treba misliti i prije odlaska na godišnji odmor. Budući da kemijski tretmani kosu čine poroznijom i osjetljivijom na vanjske štetne utjecaje pa lakše puca, ne preporučuje se bojati kosu barem nekoliko tjedana prije intenzivnijeg izlaganja UV zrakama.
- Nakon kupanja u moru ili bazenu, preporučljivo je odmah isprati kosu, a na kraju dana oprati je s malo šampona.
- Za prevenciju pucanja vlasi, nakon pranja dobro je nanijeti hidratantni „leave on“ regenerator koji se ne ispire.
- Neprijatelj lijepe i zdrave kose svakako je i sušilo. Stoga ga je pametno izbjegavati, pogotovo u ljetnim mjesecima te pustiti kosu da se prirodno osuši na zraku, tako će ona biti mnogo manje sklona pucanju.
- Ljeti je dobro odlaziti na redovito šišanje, jer ljeti kosa raste brže i ako se na vrijeme ne riješite ispucalih vrhova, oni će zahvatiti mnogo više kose no što biste to htjeli.
Utjecaj prehrane i dodaci prehrani
Osim njege kose izvana, za zdravlje kose i noktiju, neophodna je i pravilna prehrana bogata proteinima, željezom, cinkom, biotinom i antioksidansima. Neuravnotežena i jednolična prehrana povezana je sa slabom i lomljivom kosom, ispucanim noktima te pojačanim ispadanjem kose.
Dodaci prehrani koji imaju pozitivni učinak na kosu i nokte, sadrže kombinacije raznih sastojaka:
- željezo,
- cink,
- bakar,
- biotin,
- inozitol,
- vitamin C,
- kalcij,
- fosfor,
- prolin,
- lizin,
- cistein,
- metilsulfonilmetan,
- metionin,
- silikate,
- omega masne kiseline i dr.
Pripravci za ljepotu kože, kose i noktiju formulirani su tako da organizam opskrbljuju sa svim esencijalnim nutrijentima za optimalan rast kose i noktiju te izgled kože. Preporučujemo ih u prijelaznim razdobljima pojačanog stresa, kod isrpljenosti, oporavka od bolesti, loše prehrane.
Suplementacija cisteinom i vitaminom K može imati pozitivan utjecaj na sintezu keratina i melanina (odgađaju nastanak sijedih), a željezo, cink, biotin i silikati mogu pomoći kod stanjivanja kose i krhkih noktiju sklonih pucanju.
Najčešći sastojci ovih dodataka prehrani su:
- Biotin, nazvan i vitamin H po njemačkoj riječi haut što znači koža, jedan iz od vitamina B kompleksa te hrani folikul dlake, u slučaju deficita biotina može doći do gubitka kose.
- Cistin je neesencijalna dimerna aminokiselina koja sadrži dvije molekule cisteina koje su kovalentno povezane disulfidnom vezom. Pronađen je u velikim količinama u stanicama imunološkog sustava, vezivnim tkivima, koži, probavnim enzimima i kosi.
- Esencijalna aminokiselina metionin omogućuje povezivanje keratinskih lanaca što rezultira jačom i čvršćom strukturom vlasi.
- Željezo je česta komponenta ciljanih dodataka prehrani, njegov deficit je povezan s pojačanim opadanjem kose.
- Bakar je element u tragovima koji potpomaže proizvodnju melanina, pigmenta u kosi i koži, a važan je i u stimulaciji folikula dlake – što su važni preduvjeti za zdravi rast kose.
- Cink je također element u tragovima, simptomi njegova deficita mogu biti tanka i lomljiva kosa, opadanje i pojava prhuti.
Pročitajte još i:
Celulit – više od estetskog problema
Kolagen i hijaluronska kiselina
Uši u kosi – kako ih se riješiti?